Apel do kierowców i rowerzystów

NOWE_FIO_zestawienie_2_KOLOR.png

Do kierowców

Proszę pamiętać: kierowca ma obowiązek zostawić 1,5 m wolnego chodnika! Nic tak nie potrafi wkurzyć niewidomego, jak samochód na chodniku. Przeszkadza on przejść. Jest pułapką, bo laska wjeżdża pod podwozie, a ja wpadam na maskę. Samochód zasłania krawężnik, wzdłuż którego chciałbym iść.

Na przejściu dla pieszych bez świateł powinno być zasadą, że kierowca, widząc mnie, zatrzymuje się i pozwala mi przejść. Niech Pan nie czeka z hamowaniem na to, czy wejdę na przejście - bo na pewno nie wejdę słysząc cokolwiek przypominającego samochód. Proszę, niech to Pan się zatrzyma i piknie klaksonem (tak, naprawdę - wtedy wiem, że się rozumiemy, i dopiero wejdę na pasy).

 

Niewidomy i ścieżka rowerowa

Przykład: szeroki chodnik, po lewej pas dla pieszych, wzdłuż niego: drzwi sklepów, bramy, schodki, potykacze, stoliki, śmietniki, nawet samochody. Po prawej ścieżka rowerowa, wzdłuż niej krawężnik jak spod linijki. Zgadnie Pan, po której stronie będę szedł? Ścieżka jest dla mnie bezpieczniejsza i staram się jak najmniej przeszkadzać rowerzystom.

Przykład: Czy widzi Pan tą białą linię, którą oddzielono tzw. "ścieżkę rowerową" od chodnika? A ja nie. Póki ścieżki nie będą budowane porządnie i oddzielane od chodników, niestety, będę na nie wchodził nawet nieświadomie.

Natomiast rowerzysta na chodniku dla pieszych obok niewidomego to zagrożenie i dla mnie, i dla Pana - gdy metalowa laska trafi w szprychy...

  

 

row

 

LOGO Bazy map200x149

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
432538