Wizyta u niewidomego

 

NOWE_FIO_zestawienie_2_KOLOR.png

 

 

Jeśli nie wiesz jak  masz się zachować, najlepiej zachowuj się naturalnie i taktownie. W razie wątpliwości zapytaj niewidomego jak mu pomóc i w czym, ponieważ to on zna swoje potrzeby lub ma swoje oczekiwania.


Poznawanie mieszkania dobrze jest zrobić w obecności osoby którą podopieczny już zna, tak by zaoszczędzić mu stresu i innych negatywnych emocji. Będzie miał wtedy czas  by zapoznać się z Tobą Twoim głosem i nauczyć się ciebie identyfikować. Zwróć uwagę na organizację ogólną  domu, mieszkania, pokoju niewidomego.


Mieszkanie i pokój w którym przebywa osoba z wadą wzroku, powinno być przystosowane przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Pamiętać należy jednak, że to przystosowanie nie powinno zaburzać znacząco istniejącego wcześniej porządku, gdyż niewidomy może nie tolerować daleko idących zmian, a te z kolei wzbudzą niekorzystne emocje, przede wszystkim lęk i strach o własne bezpieczeństwo.   Dlatego  warto wcześniej razem z tą osobą zastanowić się nad wprowadzaniem zmian.


Zwyczajowe ciągi komunikacyjne  są i powinny być puste i drożne,  by nie stanowiły przeszkody. Nie powinno się zostawiać uchylonych   drzwiczek szafek, niedomkniętych szuflad, uchylonych  drzwi do kuchni lub  do łazienki. Drzwi powinny być stale „do końca otwarte”  lub „do końca zamknięte”, pomyłka może niewidomego drogo kosztować; nabity guz jest najlżejszym skutkiem, bo może skończyć się szyciem, wybiciem zębów, złamaniem lub czymś jeszcze gorszym. Należy zlikwidować  wszystkie dywaniki , chodniczki które się ślizgają i podwijają.  W przypadku przestawienia czegoś choćby na chwilę należy  o tym powiadomić niewidomego, bo może zdarzyć się tak, że przesunięcie czegoś zasłoni „światło” ciągu komunikacyjnego. Widząc przeszkodę  na drodze to poinformuj o go tym. 


Należy zadbać by wszystkie gniazdka, kontakty i wyłączniki były zabezpieczone. Wszystkie przedmioty: jak pilot do telewizora  telefon, klucze do mieszkania, dokumenty, portfel,  powinny mieć zawsze swoje stałe miejsce; należy zadbać  by zostały odłożone w to samo miejsce bo w przeciwnym razie podopieczny może szukać ich do następnej wizyty opiekuna.


Należy zwrócić uwagę  na ergonomię ustawienia przedmiotów;  jest to istotne dla podopiecznego i jego przyzwyczajeń. Mieszkanie winno być urządzone ergonomicznie dla osoby w nim zamieszkałej nie dla opiekuna. Niewidomy po swoim  pokoju czy mieszkaniu sam będzie się doskonale poruszał „na ślepo” bo przecież zna  na pamięć gdzie ma swoje ulubione miejsce gdzie stoi łóżko gdzie jest fotel, stół  telewizor czy  krzesło. Rozpoczynając sprzątanie, niezależnie  od pomieszczenia, czy to kuchnia łazienka korytarz czy pokój należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie, rozłożenie elementów umeblowania i  wyposażenia,  po to by po  zakończonym sprzątaniu wszystko wróciło na swoje miejsce. Jeżeli opiekun zmuszony wprowadzić zmianę ustawienia należy poinformować o tym niewidomego.


W  miarę możliwości telefon czy pilot powinien mieć powiększone klawisze.


Niejednokrotnie zdarzy się tak, że podopieczny będzie chciał sam poustawiać meble bo przecież na co dzień wykonuje wiele czynności samodzielnie.
Należy zwrócić szczególną uwagę by przestrzeń w której ta osoba mieszka była  niezmienna i bezpieczna, by nie musiała potykać lub "obijać „o cokolwiek”, by najprostszy ciąg komunikacyjny od fotela do drzwi był prostą i łatwą do przebycia drogą a nie torem przeszkód.

 

 

miesz

 

LOGO Bazy map200x149

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
428963