Kuchnia i łazienka

NOWE_FIO_zestawienie_2_KOLOR.png

 

W kuchni panują złote zasady podobne do tych jak w całym mieszkaniu.

Należy zwrócić uwagę by czajnik był elektryczny bezprzewodowy, bo się sam wyłączy oraz by kuchenka była indukcyjna bo nie poparzy. Jeżeli nie ma, należy porozmawiać z podopiecznym by je zorganizować. W miarę możliwości zadbaj by pozyskać zmywarkę, jest prościej przy zmywaniu (nie chlapie na zewnątrz), to Wycierać podłogi i szafek nie będzie trzeba. Możliwe jest, w przypadku osób niewidomych i słabowidzących, otrzymanie odpowiednich środków finansowych na likwidację barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się ze środków PFRON; dotyczy to także odpowiedniego oświetlenia. Warto zadbać by użyte garnki, naczynia i elementy zastawy stołowej lądowały zawsze w zmywarce albo np. w komorze zlewozmywaka co wprowadza od razu na bieżąco segregację na brudne, czyste i eliminuje problem z miejscem do przechowywania.

Tak w kuchni jak i w innych pomieszczeniach nie powinno się pozostawiać sztućców, bo niewidomy może je niechcący strącić lub się skaleczyć. To samo dotyczy szklanek i kubków pozostawionych przy krawędzi szafek stołów czyli miejsc z których mogły by zostać strącone i pokaleczyć podopiecznego.

Przyprawy najczęściej sprzedawane są w torebkach i saszetkach. Należy zwróci uwagę by zorganizować plastikowe bądź nietłukące się pojemniki które będzie można opisać zgodnie z zaleceniami niewidomego, może pismem wypukłym, może nakleić specjalne kształty, lub tanie tyflografiki możliwe do pozyskania w Kołach i Okręgach PZN.

 

Wskazane jest by niewidomy używał nietłukących się naczyń.

Należy zwrócić uwagę jak podopieczny nalewa kubek wody, jak parzy kubek herbaty. Powinno to być tylko 3/4 objętości, by nie rozlać. Jest to wygodne i praktyczne, dolać zawsze można. Podobnie w przypadku gotowania - nigdy nie nalewa się naczyń do końca; można użyć odpowiednich czujników które zapobiegają przelaniu zawartości naczynia.

Łazienka ze względu na swoją funkcję oraz budowę powinna być oazą bezpieczeństwa. Niewidomy bądź niedowidzący będzie poruszał się po niej na pamięć, ale w przypadku dokonania reorganizacji, potrzebne będzie nowe opisanie lokalizacji przedmiotów i kierunków. Pożyteczne będzie zastosowanie antypoślizgowej maty do wanny lub pod prysznic i ewentualnie w inne potrzebne miejsca. W przypadku konieczności zastosowania poręczy bezpieczeństwa należy ustalić dokładnie ich ilość i wielkość, ponieważ te sprzęty montuje się tylko jednorazowo. Przydatne będzie zainstalowanie krzesełka prysznicowego lub wannowego, albo ławeczki.

Należy zadbać by wszystkie gniazda elektryczne znajdowały się odpowiednio wysoko by nie groziło im zalanie wodą i porażenie niewidomego prądem.

 

 

pos

 

pos2

 

LOGO Bazy map200x149

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
432567